Chcesz mieć długie włosy? Wypróbuj te sposoby na ich wzrost!

Czy zdarzyło ci się żałować, że ścięłaś włosy? Niestety, przywrócenie im dawnej długości nie jest łatwe. Choć, jeśli zależy nam na szybkich efektach, możemy wypróbować popularne sposoby na przyspieszenie wzrostu włosów. Oto te, które na pewno warto przetestować.

To, w jakim tempie rosną nasze włosy, uzależnione jest przede wszystkim od tego, jaka jest ich kondycja i jak o nie dbamy. Jeśli nie poświęcamy im odpowiednio dużo czasu, nie możemy oczekiwać, że będą rosły długie, mocne i pełne zdrowia. Z kolei jeśli będą słabo odżywione i podniszczone, ich naturalny potencjał wzrostu nie będzie wykorzystany w 100% i… będą rosły powoli.

Jak przyspieszyć wzrost włosów?

Przede wszystkim trzeba dbać o ich nawilżenie i odżywiać je – nie tylko od zewnątrz (kosmetykami, odpowiednią pielęgnacją), ale również od wewnątrz (zdrową, zrównoważoną i zróżnicowaną dietą). Włosy potrzebują do wzrostu składników takich jak witamina A, kwas foliowy, biotyna, minerały (krzem, cynk, siarka), a także kwasy tłuszczowe.

Włosy będą rosły szybciej również wtedy, gdy ochronimy je przed czynnikami zaburzającymi ich cykl wzrostu. Na co warto zwrócić uwagę? Groźne dla włosów są między innymi wysoka temperatura i słońce, dlatego z punktu widzenia włosów najważniejsze działania to termoochrona i ochrona UV. Dobrze jest też wykazać się delikatnością podczas ich mycia, czesania i stylizowania – włosy rosną szybciej, gdy nie ciągniemy ich, nie łamiemy i nie osłabiamy cebulek.

Najlepsze sposoby na szybki wzrost włosów

Nic nie pomoże jednak tak dobrze, jak dodatkowe przyspieszenie wzrostu włosów. Można to zrobić profesjonalnie, np. decydując się na mezoterapię skóry głowy, która przyspiesza pracę cebulek. Ale najpierw zdecydowanie lepiej jest postawić na domowe metody na szybszy porost włosów. Które z nich są najskuteczniejsze? Oto piątka, którą zdecydowanie warto przetestować!

1. Olejowanie skóry głowy olejem rycynowym

Najpopularniejszy sposób na porost włosów to oczywiście stosowanie oleju rycynowego, który wzmacnia cebulki i pobudza je do efektywniejszej pracy. Najlepiej sprawdza się wcierany w skórę głowy, choć z uwagi na jego gęstość warto mieszać go z innymi olejkami np. arganowym, jojoba, migdałowym.

2. Stosowanie wcierki do włosów z cebuli

Bardzo skuteczne w pielęgnacji włosów, które chcemy pobudzić do szybszego wzrostu, są domowe wcierki np. ta przygotowana na bazie cebuli. Wystarczy zetrzeć cebulę na tarce o drobnych oczkach i odcisnąć z niej bogaty w składniki mineralne sok, a następnie przed każdym myciem głowy wcierać go w skórę u nasady włosów.

3. Regularny masaż skóry głowy

Wcierając olej rycynowy lub wcierkę, koniecznie trzeba poświęcić kilka minut na to, żeby pomasować głowę. Nie tylko dlatego, że to bardzo relaksujące, ale również po to, aby przyspieszyć wchłanianie się cennych składników odżywczych w głąb skóry. Regularny masaż pobudza mikrokrążenie i sprawia, że włosy rosną szybciej, wzmacniają się i uelastyczniają.

4. Płukanie włosów naparem ze skrzypokrzywy

Wszystkie dziewczyny, które choć trochę interesują się pielęgnacją włosów, wiedzą, że najskuteczniejsza jest pokrzywa i skrzyp polny – dwie pospolite rośliny bogate w ogromną ilość fitosteroli, flawonoidów, antyoksydantów i cennych minerałów. Wystarczy zaparzyć świeże lub suszone liście skrzypokrzywy (mieszanki pokrzywy ze skrzypem), a po wystudzeniu odcedzić i wcierać u nasady włosów.

5. Nakładanie piwnej maski do włosów

Ostatni ze sposobów, który cieszy się dużą popularnością, to stosowanie maski na bazie piwa. Piwo świetnie działa na włosy i przyspiesza ich wzrost z uwagi na to, że zawiera odżywcze drożdże. Jeśli połączymy wygazowane piwo z surowym jajkiem i łyżką oleju, otrzymamy doskonałą maseczkę na porost włosów.